A kép forrása: www.imdb.com
A Másik Boleyn lány című történelmi film a XVI. századi Angliába "repít el" a nézőt, méghozzá annak a VIII. Henriknek az udvarába, aki 1509 és 1547 között ült Anglia trónján és arról volt nevezetes, hogy uralkodása alatt ő választotta le az anglikán egyházat a katolikus egyházról. Összesen 6 felesége volt, akik közül kettőt kivégeztetett. A történet legelső házasságáról szól, és arról a fiatal lányról aki elérte ezen házasság érvénytelenítését és ezzel az Anglikán egyház létrehozását.
Ami a filmet illeti: A királynő és Az utolsó skót király szerzője, Peter Morgan ezúttal Philippa Gregory nagysikerű regényéből írt izgalmakban és drámai pillanatokban bővelkedő forgatókönyvet, melyből a BAFTA-díjas Justin Chadwick rendezett emlékezetes történelmi filmet.
Forrás: kentonline.co.uk
A másik Boleyn lány a minőségibb és valóság- illetve történelemhű filmek közé tartozik, mert reálisan mutatja be a korabeli eseményeket, jelentősebb bakik nélkül.
Közben egy érzelmes történet is intrikáról, romantikáról és árulásról. Két nővér, Anna (Natalie Portman) és Mary (Scarlett Johansson) teljes mértékben ambiciózus apjuk és nagybátyjuk irányítása alatt állnak, akik minden eszközzel a család hatalmának növelésén és státuszának megerősítésén munkálkodnak. Céljukat Anglia királyának (Eric Bana) kegyeit keresve próbálják elérni. A lányok, maguk mögött hagyva a békés vidéki életet, bekerülnek az udvari élet veszedelmes és izgalmas világába. Nem sokkal később pedig már azon kapják magukat, hogy egymás könyörtelen riválisai lettek, hiszen mindketten a király szerelméért küzdenek.
A kép forrás: chesnuthilllocal.com
Elsőként Mary (Scarlett Johansson) kerül VIII. Henrik közelébe, válik szeretőjévé, s nemsokára már törvénytelen gyermekét várja. Az okos, és félelmet nem ismerő Anna (Natalie Portman) viszont taktikusabb: előbb sikeresen elnyeri Katherine királyné bizalmát, hogy ezzel közelebb kerüljön a királyhoz (az udvarhölgyek sorába lép). S bár Anna tisztában van vele, hogy Mary őszinte szerelemmel viseltet a király iránt, mégis úgy dönt, hogy ha törik, ha szakad, ő lesz Anglia új királynője. Míg a Boleyn lányok az uralkodó szerelméért küzdenek - az egyiket a hatalom, a másikat az érzelmek fűtik - Anglia kettészakad.
A kép forrása: tsimpkins.com
A drámai következmények ellenére végül mindkét lány erőt és lojalitást talál egymásban, s rájönnek, hogy nővéri kötelékeik örökre összekapcsolják őket. Egyikük számára azonban így is tragikusan végződik a királyi udvarban tartózkodás: a király előbb beleszeret Annába, majd elveszi, végül lefejezteti.
A történelmi valóság részletei
A történelmi valóság nem más, mint az a tragédia, mely 1536-ban elkerülhetetlenül közeleg. Bár Boleyn Anna VIII. Henrik felesége lesz (1533 január 25-én), nem tud fiú utódot szülni a királynak (akkoriban a nőket okolták azért). Kétségbeesésében attól sem retten vissza, hogy a hűtlenség bűnét elkövesse, csak, hogy végre fiú örököst adjon a hazának és Henriknek. Hogy elkövetett e hűtlenséget (például tulajdon bátyjával) ma sem tisztázott, mindenesetre VIII. Henrik elhitte és szörnyű bosszút állt: előbb letartóztatta (1536 május 2-án), majd alig több, mint két héttel később, felségárulás, hűtlenség és vérfertőzés vádjával le is fejeztette 1536 május 19-én. Csak egy két és fél éves kislány maradt Anna után, a későbbi I. Erzsébet (aki majd 22 évvel később, 1558-ban kerül a trónra).
Ami VIII. Henriket illeti: Anna kivégzésekor 45 éves volt és még 11 évet élt (1547-ben hunyt el, alig 56 évesen), de ezalatt még további 4 feleséget "fogyasztott el". A hármas számú (Jane Seymour) gyermekágyi lázban halt meg, a negyedikkel kötött házasságát semmisnek nyilvánították (Cleve- Anna), az ötödiket viszont (Chaterine Howard) Annához hasonlóan lefejeztette hűtlenség címén. Az utolsó feleség pedig, Chaterine Parr túlélte Henriket.
A filmmel kapcsolatos egyetlen komolyabb kritika VIII. Henrik idealizált megjelenítésére vonatkozik. Eric Bana a majd 190 cm magas "kigyúrt" izmos karcsú férfi mint a nők álma éles ellentétben áll azzal, amit a történettudomány VIII. Henrik külsejéről tud.
Hans Holbein festménye VIII. Henrikről. Forrás: en.wikipedia.org
Elegendő Hans Holbein világhírű festményére gondolnunk. Henrik a leírások szerint nagyjából 150 kg lehetett, és még egy vak sem nevezhette őt a nők álmának. Ezt leszámítva a film lendületes, jól megrendezett és főbb vonalaiban hitelesnek nevezhető.
Nagyon nagy pozitívum a helyszínek, ruhák és karakterek autentikus, valósághű megjelenítése és a három főszereplő kimagaslóan tehetséges alakítása: Natalie Portman Annaként, Scarlett Johansson Mary-ként és Eric Bana mint VIII. Henrik (a külsőben megnyilvánuló különbség dacára) is egyaránt hitelesen alakítják történelmi karaktereiket.
A film eredeti címe: The Other Boleyn Girl, Rendezte: Justin Chadwick, Szereplők: Natalie Portman, Scarlett Johansson, Eric Bana, Kristin Scott Thomas, Írta: Philippa Gregory regényéből Peter Morgan, Operatőr: Kieran McGuigan, Zene: Paul Cantelon, Vágó: Paul Knight, Carol Littleton, Látvány: John Paul Kelly, Díszlet: Sara Wan, Jelmez: Sandy Powell, Producer: Alison Owen, Scott Rudin, Társ-producer: Mark Cooper.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.